Elips Elektronik

Bilişim Teknolojilerinde Çözüm Merkeziniz

Kazakistan-Astana Rehabilitasyon Merkezi Projesi

Günümüzde IT sektörü, her seferinde doğru tercihler yapılmasını gerektiren, doğru planlanma ve tercihler yapılmadığı zaman işletmeleri kapanma noktasına getiren,  uzmanlık isteyen bir sektördür. Bununla birlikte, firmaların her yıl daha da daralan bütçeleri düşünüldüğünde; ancak, kullanıcının bakış açısı, yönetim, güvenilirlik, ölçeklenebilirlilik, teknoloji gibi birçok açıdan başarılı olan projelerin ilgi gördüğü de bir gerçektir.   

Kazakistan’ın Astana şehrinde bulunan rehabilitasyon merkezinin ana amacı geleceğimizin büyükleri olan çocukların rehabilte edilmesi ve topluma kazandırılmasıdır. Sözkonusu Merkez,  2007 itibarı ile o coğrafyanın en büyük Rehebilitasyon Merkezi olma özelliğini taşımaktadır.

Elips Elektronik, Astana Rehabilitasyon Merkezindeki çalışmalarında, rehabilite edilmek için orada bulunan çocukların eğitimini ve merkezde çalışanların iş akışını engellemeden, güvenliği en yüksek düzeyde tutarak içeriden dışarıya ve dışarıdan içeriye iletişimi sağlayacak biçimde network sistemini kurmayı başarmıştır. Bu projeyi oluşturan ana öğeler aşağıda belirtilmiştir:
-Hastanede kullanılacak  otomasyon sisteminin  konacağı Application Server ve dataların saklanacağı File Server olarak HP ProLiant DL380 kullanılmıştır. - Thin Clientların bağlanıp üzerinde çalışacağı Terminal Server ve ayrıca internet güvenliği için kullanılacak Firewall olarak düşünülen yazılımsal Kerio Winroute Firewall’un konacağı platformda HP DL360 EU Server’lar konumlandırılmıştır. 

-Ayrıca Tüm Networking altyapısı olarak da HP Procurve Serileri kullanılmıştır.

-Back-bone switch  olarak HP ProCurve Switch 5308xl-48G, kat switch’leri olarak da HP Procurve Switch 2650 kullanılmış ve tüm katlardan omurga switch’e, switchlere takılan Fiber Moduller ve Fiber Kablolar ile fiber komünikasyon sağlanmıştır.

-Kullanıcı tarafında Pc olarak HP DC7600 SFF PC tercih edilmiş, Pc kullanımına gerek duymayan daha hafif  uygulamalarda calışacak kullanıcılar için ise hem Toplam Satın Alma Maliyeti, (TCO) hem de harcadıkları enerji miktarları göz önüne alınarak daha ekonomik olan HP t5520 Thin Client seçilmiştir. 

-Güvenlik tarafında  antivirus olarak Client Server Suite Enterprise Edition, Firewall olarak ta Kerio Winroute Firewall kullanılmıştır. 

-Mail sisteminde Microsoft Exchange 2003, Standart ve işletim sistemlerinde ise  Windows 2003 Server ve Windows Xp Prof.  tercih edilmiştir.

Bütün bu çalışmalar esnasında, rehabilitasyon merkezindeki çalışanların, evlerinden veya o an bulundukları yerden, internet aracılığıyla çalışmaya ayrıca elektronik yoldan bizimle de iletişim kurmaya gereksinim duydukları gözlemlenmiştir.

Bugün Elips Elektronik, Astana Rehabilitasyon Merkezi’ndeki çalışanların bu gereksinimini de karşılayarak, birlikte yaşamaya alışılması gereken bu süreci de hayata geçirdiği için mutludur.